Στο πλαίσιο του προγράμματος Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής που φιλοξενείται στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής και Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ), το ΕΛΙΑΜΕΠ επιθυμεί να συμπεριλάβει στην ομάδα του έναν/μια (1) Υπεύθυνο/η Επικοινωνίας και Δράσεων.

Ο/η υποψήφιος/α που θα επιλεγεί θα συνεργαστεί με την Επικεφαλής του Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής και το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα του ΕΛΙΑΜΕΠ για την υλοποίηση δράσεων με σκοπό την ενημέρωση των πολιτών για την Ευρωπαϊκή Ένωση στην Αττική, τη διαχείριση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης του Κέντρου, τη διοργάνωση εκπαιδευτικών επισκέψεων σε σχολεία στην Αττική, την οικονομική παρακολούθηση του προγράμματος, την ενημέρωση του εργαλείου παρακολούθησης από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την οργάνωση και τήρηση αρχείου.

Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης, ορισμένου χρόνου έως και τις 28 Φεβρουαρίου 2026

Ημερομηνία έναρξης: 8 Απριλίου 2024

Περιγραφή θέσης:

• Παρακολούθηση υλοποίησης του προγράμματος και σύνταξη τεχνικών εκθέσεων και παραδοτέων σε μηναία και ετήσια βάση.
• Παρακολούθηση οικονομικής διαχείρισης του έργου.
• Διαχείριση ιστοσελίδας του κέντρου.
• Προβολή των δράσεων του Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής στα Μέσα Κοινωνικής δικτύωσης.
• Σχεδιασμός και διοργάνωση εκδηλώσεων (δια ζώσης και διαδικτυακά).
• Διαχείριση ερωτημάτων από πολίτες.
• Σχεδιασμός και υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων και συνεργασία με όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης.
• Συμμετοχή σε συναντήσεις του ελληνικού & ευρωπαϊκού δικτύου Europe Direct.
• Αποστολή ενημερώσεων για calls, partner searches κλπ. σε συγκεκριμένες ομάδες κοινού (πχ. εκπαιδευτικοί, φοιτητές, κλπ.).
• Δημιουργία επικοινωνιακού υλικού (πχ. Infographics και βίντεο).
• Συνεχής ενημέρωση για ευρωπαϊκές εξελίξεις.
• Εκπαίδευση και συντονισμός εργασίας εκπαιδευόμενων.

Απαιτούμενα προσόντα:

• Πτυχίο ή/και μεταπτυχιακό ελληνικού ή ξένου ΑΕΙ με αντικείμενο τις Ευρωπαϊκές σπουδές ή σε συναφές αντικείμενο.
• Άριστη γνώση και εμπειρία της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας γραπτά και προφορικά σε επαγγελματικό επίπεδο.
• Άριστη γνώση της χρήσης προγραμμάτων του Microsoft Office και Word press.
• Εμπειρία στη διοργάνωση και επικοινωνία εκδηλώσεων.
• Ενδιαφέρον για την θέματα σχετικά με τους Ευρωπαϊκούς θεσμούς και πολιτικές.
• Καλή επικοινωνία και ανεπτυγμένη ικανότητα ομαδικής εργασίας.
• Άριστή γνώση και χρήση των social media και ιδιαίτερα γνώση της λειτουργίας του ΤΙΚ ΤΟΚ.
• Η γνώση δημιουργίας και επεξεργασίας βίντεο καθώς και προγραμμάτων δημιουργίας γραφικών /infographics θα εκτιμηθεί θετικά.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενες/οι να υποβάλλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, μαζί με μια σύντομη επιστολή που να εξηγεί για ποιους λόγους ενδιαφέρονται για τη συγκεκριμένη θέση, στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης ED-2024.

Συνεντεύξεις θα πραγματοποιούνται κατόπιν επιλογής και κατά την εξέλιξη της διαδικασίας υποβολής των αιτήσεων.

* Το ΕΛΙΑΜΕΠ ακολουθεί διαδικασίες που είναι εναρμονισμένες με τη νομοθεσία για την Προστασία Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (ΓΚΠΔ 679/2016), την οποία το προσωπικό του ΕΛΙΑΜΕΠ τηρεί αυστηρά κατά τη συλλογή και επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα.
** Επίσης το ΕΛΙΑΜΕΠ προάγει ίσες ευκαιρίες στις διαδικασίες πρόσληψης και αξιολόγησης του προσωπικού, και δεν κάνει διακρίσεις με βάση το φύλο, τη φυλή, την εθνική καταγωγή, τις θρησκευτικές ή άλλες πεποιθήσεις, το σεξουαλικό προσανατολισμό, την ηλικία, ή την αναπηρία.