Symbolic picture - employmentΤο ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά να προσλάβει έναν Ερευνητή/τρια για το ερευνητικό πρόγραμμα IRMA «Η Διακυβέρνηση της Mη Νόμιμης Μετανάστευσης: Κράτη, Δρώντες και Μεσάζοντες». Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης, απαιτεί τακτική παρουσία στο γραφείο και είναι διαθέσιμη από 1 Ιουνίου 2015 και για 4 μήνες.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Διδακτορικό τίτλο στις πολιτικές ή/και κοινωνικές επιστήμες
  • Προηγούμενη εμπειρία σε θέματα διαχείρισης και συντονισμού ερευνητικών προγραμμάτων
  • Προηγούμενη εμπειρία στη μελέτη της Αλβανικής μετανάστευσης στην Ελλάδα
  • Εμπειρία στη δικτύωση και διάχυση αποτελεσμάτων έρευνας
  • Άριστη γνώση υπολογιστή και χρήσης πολυμέσων.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας. Η γνώση της Αλβανικής γλώσσας θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν.

Καθήκοντα:

  • Συνεργασία με την κύρια ερευνήτρια για τη διαχείριση, τον καθημερινό συντονισμό και την παρακολούθηση του ερευνητικού προγράμματος IRMA
  • Συνεργασία με την κύρια ερευνήτρια για την ανάλυση των ευρημάτων της μελέτης της Αλβανικής παράτυπης μετανάστευσης στην Ελλάδα.
  • Συμμετοχή στη διάχυση αποτελεσμάτων της έρευνας του IRMA
  • Συμμετοχή στη οργάνωση του διεθνούς συνεδρίου του IRMA

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 14 Μαΐου 2015

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης «MIGR_5.15,  μαζί με μια επιστολή εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη ερευνητική θέση στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] έως την 14 Μαϊου 2015.