Το ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά εκπαιδευόμενη/νο (μερικής απασχόλησης) για τo Πρόγραμμα  Νοτιοανατολικής Ευρώπης

Ημερομηνία έναρξης: 1η Δεκεμβρίου 2012

Στο πλαίσιο του προγράμματος εθελοντικής εργασίας, το ΕΛΙΑΜΕΠ θέλει να συμπεριλάβει στο Τμήμα του Προγράμματος Νοτιοανατολικής Ευρώπης μια/έναν εκπαιδευόμενη/ο μερικής απασχόλησης.

Σε συνεργασία με το Συντονιστή του Προγράμματος Νοτιοανατολικής Ευρώπης, ο επιτυχών υποψήφιος θα ασχοληθεί με την καθημερινή παρακολούθηση, εκτίμηση και ανάλυση των πολιτικών, οικονομικών και κοινωνικών εξελίξεων στην ευρύτερη περιοχή, καθώς και με τη διοικητική υποστήριξη του Προγράμματος.

Η θέση είναι μη-αμειβόμενη και διαθέσιμη από την 1η Δεκεμβρίου 2012 και για έξι μήνες.

Απαιτούμενα προσόντα

  • Απόφοιτοι προπτυχιακού ή και μεταπτυχιακού προγράμματος Ελληνικού ή ξένου ΑΕΙ με αντικείμενο την πολιτική επιστήμη, τις διεθνείς και ευρωπαϊκές σπουδές και άλλους συναφείς γνωστικούς τομείς.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας (γραπτή και προφορική).
  • Πολύ καλή γνώση μιας Βαλκανικής γλώσσας.
  • Άριστη γνώση Η/Υ και άνεση στη χρήση του διαδικτύου για έρευνα.
  • Γνώση της πραγματικότητας των Δυτικών Βαλκανίων και ενδιαφέρον για τη μελέτη τους.
  • Καλή επικοινωνία και ανεπτυγμένη ικανότητα ομαδικής εργασίας.

Καθήκοντα

  • Τεχνική και ερευνητική υποστήριξη ερευνητών.
  • Διεξαγωγή έρευνας.
  • Ταξινόμηση και ανάλυση ερευνητικού υλικού.
  • Μετάφραση σχετικών κειμένων.
  • Επικοινωνία με συνεργάτες εσωτερικού και εξωτερικού.
  • Γραμματειακή υποστήριξη.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: έως και 25 Νοεμβρίου 2012

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης ΠΝΑΕ-ΙΝ, και μια σύντομη επιστολή που εξηγεί γιατί ενδιαφέρεστε για τη θέση αυτή, στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]