Το ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά δύο εκπαιδευόμενες/νους (μερικής απασχόλησης) για τo Πρόγραμμα Μελετών Τουρκίας.

Ημερομηνία έναρξης: 15 Φεβρουαρίου 2013

Στο πλαίσιο του προγράμματος εθελοντικής εργασίας, το ΕΛΙΑΜΕΠ θέλει να συμπεριλάβει στο Τμήμα του Προγράμματος Τουρκίας δύο εκπαιδευόμενες/ους μερικής απασχόλησης.

Σε συνεργασία με το Συντονιστή του Προγράμματος Τουρκίας, οι επιτυχόντες υποψήφιοι θα ασχοληθούν με την καθημερινή παρακολούθηση, εκτίμηση και ανάλυση των πολιτικών, οικονομικών και κοινωνικών εξελίξεων στην Τουρκία, καθώς και με τη διοικητική υποστήριξη του Προγράμματος.

Η θέση είναι μη-αμειβόμενη και διαθέσιμη από την 15η  Φεβρουαρίου 2013 και για έξι μήνες.

Απαιτούμενα προσόντα

  • Απόφοιτοι προπτυχιακού ή και μεταπτυχιακού προγράμματος Ελληνικού ή ξένου ΑΕΙ με αντικείμενο την τουρκολογία, την πολιτική επιστήμη, τις διεθνείς σπουδές και άλλους συναφείς γνωστικούς τομείς.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής, Τουρκικής και Αγγλικής γλώσσας (γραπτή και προφορική).
  • Άριστη γνώση Η/Υ και άνεση στη χρήση του διαδικτύου για έρευνα.
  • Γνώση της πραγματικότητας της σύγχρονης Τουρκίας και ενδιαφέρον για τη μελέτη της.
  • Καλή επικοινωνία και ανεπτυγμένη ικανότητα ομαδικής εργασίας.

Καθήκοντα

  • Διεξαγωγή έρευνας.
  • Μετάφραση σχετικών κειμένων.
  • Ταξινόμηση και ανάλυση ερευνητικού υλικού.
  • Επικοινωνία με συνεργάτες εσωτερικού και εξωτερικού.
  • Γραμματειακή υποστήριξη.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: έως και 31 Ιανουαρίου 2013

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης ΠΤ-ΙΝ, και μια σύντομη επιστολή που εξηγεί γιατί ενδιαφέρεστε για τη θέση αυτή, στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]