Το ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά εκπαιδευόμενη/ο (μερικής απασχόλησης) για το Πρόγραμμα Νοτιοανατολικής Ευρώπης

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: ΔΕΥΤΕΡΑ 6 ΜΑΪΟΥ 2019

Στο πλαίσιο του προγράμματος εθελοντικής εργασίας, το ΕΛΙΑΜΕΠ θέλει να συμπεριλάβει στο Πρόγραμμα Νοτιοανατολικής Ευρώπης μια/έναν εκπαιδευόμενη/ο μερικής απασχόλησης. Σε συνεργασία με το Συντονιστή του Προγράμματος Νοτιοανατολικής Ευρώπης Δρα Ιωάννη Αρμακόλα, ο επιτυχών υποψήφιος θα ασχοληθεί με την υποστήριξη της έρευνας για τη συγγραφή μελέτης σχετικά με την διεύρυνση της ΕΕ στα Δυτικά Βαλκάνια, καθώς και με τη διοικητική υποστήριξη του Προγράμματος.

Η θέση είναι μη-αμειβόμενη και για 2-3 μήνες.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Προπτυχιακοί, τελειόφοιτοι ή απόφοιτοι προπτυχιακού ή μεταπτυχιακού προγράμματος Ελληνικού ή ξένου ΑΕΙ
  •  Άριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσας (γραπτή και προφορική).
  •  Άριστη γνώση Η/Υ και άνεση στη χρήση του διαδικτύου για έρευνα.
  •  Ενδιαφέρον για την ευρωπαϊκή πραγματικότητα, τη διαδικασία ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης και για την περιοχή των Δυτικών Βαλκανίων.
  • Καλή επικοινωνία και ανεπτυγμένη ικανότητα ομαδικής εργασίας.
  • Γνώση και χρήση των social media
  • Η γνώση κάποιας Βαλκανικής γλώσσας θα θεωρηθεί επιπλεόν προσόν.

Καθήκοντα:

  •  Τεχνική και ερευνητική υποστήριξη ερευνητών.
  • Διεξαγωγή έρευνας.
  • Ταξινόμηση και ανάλυση ερευνητικού υλικού.
  • Μετάφραση σχετικών κειμένων.
  • Επικοινωνία με συνεργάτες εσωτερικού και εξωτερικού.
  • Γραμματειακή υποστήριξη

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης “ΠΝΑΕ-ΙΝ” και μια σύντομη επιστολή που εξηγεί γιατί ενδιαφέρεστε για τη θέση αυτή, στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]