vacanciesΤο ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά να προσλάβει ένα/μια μεταδιδακτορικό ερευνητή/τρια για το ερευνητικό πρόγραμμα LOMIGRAS: «Παρακολούθηση και Διάχυση (mainstreaming) της Ένταξης των Μεταναστών στη Τοπική Αυτοδιοίκηση στην Ελλάδα», το οποίο χρηματοδοτείται από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας μέσω του Χρηματοδοτικού Μηχανισμού Ευρωπαϊκού Χώρου (ΧΜ ΕΟΧ).

Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης, απαιτεί τακτική παρουσία στο γραφείο και είναι διαθέσιμη από τις 1 Ιανουαρίου 2016 και για 4 μήνες.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Διδακτορικό τίτλο στις πολιτικές ή κοινωνικές επιστήμες
  • Προηγούμενη εμπειρία σε θέματα διαχείρισης και συντονισμού ερευνητικών Προγραμμάτων.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στη διεξαγωγή εμπειρικής έρευνας στα θέματα Μετανάστευσης.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία μέσω δημοσιεύσεων στην ανάλυση πολιτικών ένταξης μεταναστών στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.
  • Εμπειρία στη διοργάνωση εργαστηρίων, τη δικτύωση και διάχυση αποτελεσμάτων έρευνας.
  • Άριστη γνώση υπολογιστή και χρήσης πολυμέσων.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας.

Καθήκοντα:

  • Συνεργασία με την κύρια ερευνήτρια για τη διαχείριση, το συντονισμό και την παρακολούθηση του ερευνητικού προγράμματος LOMIGRAS.
  • Διεξαγωγή συνεντεύξεων με φορείς και εκπροσώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης στην Ελλάδα.
  • Συμμετοχή στη συγγραφή εκθέσεων για την ένταξη των μεταναστών και την τοπική διακυβέρνηση.
  • Συμμετοχή στη διοργάνωση τριών εργαστηρίων στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη και της τελικής ημερίδας στην Αθήνα.
  • Συμμετοχή στις δράσεις δικτύωσης και διάχυσης των αποτελεσμάτων του LOMIGRAS

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 20 Νοεμβρίου 2015

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης ‘MIGR_11c.15′,  μαζί με μια επιστολή εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη ερευνητική θέση στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]