vacanciesΤο ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά να προσλάβει έναν/μια ερευνητή/τρια και IT expert για το ερευνητικό πρόγραμμα LOMIGRAS: «Παρακολούθηση και Διάχυση (mainstreaming) της Ένταξης των Μεταναστών στη Τοπική Αυτοδιοίκηση στην Ελλάδα», το οποίο χρηματοδοτείται από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας μέσω του Χρηματοδοτικού Μηχανισμού Ευρωπαϊκού Χώρου (ΧΜ ΕΟΧ).

Η θέση απαιτεί παρουσία στο γραφείο και είναι διαθέσιμη από τις 1 Φεβρουαρίου 2016 και για 5 μήνες.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Διδακτορικό ή μεταπτυχιακό τίτλο στην πληροφορική (computer sciences) ή στατιστική.
  • Ικανότητα και εμπειρία πάνω στη χρήση και εφαρμογή αποτελεσμάτων της κοινωνικής έρευνας και στη δημιουργία σχετικών τεχνολογικών εργαλείων
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στην ανάπτυξη web-based εφαρμογών.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στην ανάλυση ποσοτικών δεδομένων.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας.

Καθήκοντα:

  • Ανάπτυξη δεικτών και ειδικού εργαλείου παρακολούθησης για την αξιολόγηση της ένταξης των μεταναστών σε τοπικό επίπεδο.
  • Δευτερογενή ανάλυση ποσοτικών δεδομένων.
  • Ανάπτυξη web-based εφαρμογή για την παρακολούθηση και του εργαλείου αξιολόγησης (MAT).
  • Ανάπτυξη πιλοτικής εφαρμογής (Pilot-testing) της web-based εφαρμογής του MAT.
  • Συμμετοχή στη συγγραφή της έκθεσης συστάσεων πολιτικής αναφορικά με την αξιολόγηση των εργαλείων ένταξης σε τοπικό, εθνικό και Ευρωπαϊκό επίπεδο.
  •  Aνάπτυξη και διαχείριση της ιστοσελίδας του έργου.
  • Συμμετοχή στη διενέργεια έρευνας πεδίου και συνεργασία με την ερευνητική ομάδα του προγράμματος
  • Συμμετοχή στη διοργάνωση τριών εργαστηρίων στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη καθώς και την τελική ημερίδα στην Αθήνα.
  • Συμμετοχή στις δράσεις δικτύωσης και διάχυσης των αποτελεσμάτων του LOMIGRAS

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 25 Νοεμβρίου 2015

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης ‘MIGR_11b.15′,  μαζί με μια επιστολή εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη ερευνητική θέση στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] έως τις 25 Νοεμβρίου 2015.