Symbolic picture - employmentΤο ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά να προσλάβει έναν Ερευνητή/τρια για ερευνητικό πρόγραμμα IRMA «Η Διακυβέρνηση της Mη Νόμιμης Μετανάστευσης: Κράτη, Δρώντες και Μεσάζοντες».Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης, απαιτεί τακτική παρουσία στο γραφείο και είναι διαθέσιμη από 15 Απριλίου 2015 και για 5 μήνες, με δυνατότητα ανανέωσης.

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Διδακτορικό τίτλο στις πολιτικές ή/και κοινωνικές επιστήμες
  • Προηγούμενη εμπειρία σε θέματα που αφορούν τη μετανάστευση και την διαφορετικότητα
  • Εμπειρία στη συγκριτική ανάλυση περιπτώσεων
  • Εμπειρία στη διάχυση αποτελεσμάτων έρευνας και την οργάνωση διεθνών συνεδρίων
  • Άριστη γνώση υπολογιστή και χρήσης πολυμέσων.
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας

Καθήκοντα:

  • Συνεργασία με την κύρια ερευνήτρια στην συγκριτική αναλυση των ευρημάτων του ερευνητικού προγράμματος IRMA
  • Συμμετοχή στη διάχυση αποτελεσμάτων της έρευνας και την οργάνωση ενός διεθνούς συνεδρίου για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 6 Απριλίου 2015

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης «MIGR_3.15″,  μαζί με μια επιστολή εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη ερευνητική θέση στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] έως την 6η Απριλίου 2015.