Série thématique : Το ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά να προσλάβει 2 Εδικούς Επιστήμονες για την επιστημονική επιτροπή του ερευνητικού προγράμματος LOMIGRAS: «Παρακολούθηση και Διάχυση (mainstreaming) της Ένταξης των Μεταναστών στη Τοπική Αυτοδιοίκηση στην Ελλάδα», το οποίο χρηματοδοτείται από τη Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας μέσω του Χρηματοδοτικού Μηχανισμού Ευρωπαϊκού Χώρου (ΧΜ ΕΟΧ).

Απαιτούμενα προσόντα:

  • Διδακτορικό τίτλο στις πολιτικές ή κοινωνικές επιστήμες.
    • Τουλάχιστον 10χρονη εμπειρία σε θέματα μελέτης και διαχείρισης της μετανάστευσης
    • Αποδεδειγμένη εμπειρία μέσω δημοσιεύσεων στην ανάλυση πολιτικών ένταξης

μεταναστών στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Καθήκοντα:

  • Συνεργασία με την κύρια ερευνήτρια για την επιστημονική και μεθοδολογική παρακολούθηση του έργο
  • Επιστημονική αξιολόγηση των παραδοτέων του έργου
  • Συμμετοχή στα εργαστήρια της Αθήνας και Θεσσαλονίκης και στην τελική ημερίδα στην Αθήνα.
  • Συμμετοχή στις δράσεις δικτύωσης και διάχυσης των αποτελεσμάτων του LOMIGRAS

 Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 19 Φεβρουαρίου 2016

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα αναγράφοντας απαραίτητα στο θέμα τον κωδικό θέσης «MIGR_02.16″,  μαζί με μια επιστολή εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη ερευνητική θέση στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]