Το ΕΛΙΑΜΕΠ αναζητά έναν συντονιστή κοινωνικών μέσων ενημέρωσης για τη δημιουργία και διατήρηση μιας ισχυρής παρουσίας του ΕΛΙΑΜΕΠ κοινωνικά μέσα δικτύωσης. Ο ρόλος του θα είναι να διαχειρίζεται όλους τους λογαριασμούς κοινωνικών μέσων του ΕΛΙΑΜΕΠ για να εξασφαλίζει ενημερωμένο περιεχόμενο, να δημιουργεί, να δημοσιεύει και να διαχειρίζεται πρωτότυπο, υψηλής ποιότητας περιεχόμενο στις κοινωνικές πλατφόρμες του Ιδρύματος, να προτείνει δημιουργικούς τρόπους για την προσέλκυση περισσοτέρων αναγνωστών και την προώθηση του έργου του ΕΛΙΑΜΕΠ σε διάφορες ηλικίες και κοινωνικές ομάδες. Πρόκειται για μια αμειβόμενη εργασία μερικής απασχόλησης και είναι διαθέσιμη από 15 Μαρτίου 2018 .

 Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 2 Μαρτίου 2018

Καθήκοντα

  • Σχεδιασμός στρατηγικής για την παρουσία του Ιδρύματος στα κοινωνικά μέσα
  • Δημιουργία, δημοσίευση και διαχείριση πρωτότυπου περιεχομένου
  • Διαχείριση όλων των λογαριασμών κοινωνικών μέσων δικτύωσης του ιδρύματος και διασφάλιση ενημερωμένου περιεχομένου
  • Επικοινωνία με τους ερευνητές του ΕΛΙΑΜΕΠ ώστε το περιεχόμενο να είναι ενημερωτικό και ελκυστικό στον αναγνώστη
  • Σύνταξη εβδομαδιαίων και μηνιαίων αναφορών για την κίνηση του ιστού και ROI
  • Παρουσία στις εκδηλώσεις του ΕΛΙΑΜΕΠ και ταυτόχρονη δημοσίευση/διανομή υλικού στο fb και το twitter
  • Εκπαίδευση του προσωπικού και των ερευνητών του ΕΛΙΑΜΕΠ στη χρήση των κοινωνικών μέσων δικτύωσης με συνεκτικό και αποτελεσματικό τρόπο
  • Ιδέες/προτάσεις για την προσέγγιση νέων ακροατηρίων για τις εκδηλώσεις μας
  • Ανάπτυξη ενός βέλτιστου χρονοδιαγράμματος ανάρτησης, λαμβάνοντας υπόψη τις μετρήσεις επισκεψιμότητας του ιστού και συμμετοχής των επισκεπτών
  • Αναφορά για τις διαδικτυακές κριτικές και τα σχόλια από τους φίλους του ιδρύματος στα κοινωνικά μέσα ενημέρωσης

 Απαραίτητα προσόντα

  • 3 χρόνια εργασιακής εμπειρίας ως συντονιστής κοινωνικών μέσων ενημέρωσης
  • Εμπειρία σε πολλαπλές πλατφόρμες κοινωνικών μέσων
  • Σε βάθος γνώση της SEO, της έρευνας λέξεων-κλειδιών και του Google Analytics
  • Δυνατότητα παραγωγής δημιουργικού περιεχομένου (κείμενο, εικόνα και βίντεο)
  • Άριστες επικοινωνιακές ικανότητες
  • Ικανότητα στην ανάλυση και στην αντιμετώπιση πολλαπλών καθηκόντων
  • Πτυχίο στα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας, και/ή Πολιτικών Επιστημών, Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκής Πολιτικής

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]  Kωδικός θέσης «SMedia_18»