Το ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά να προσλάβει έναν Ερευνητή/τρια για το ερευνητικό πρόγραμμα του ΕΛΙΑΜΕΠ για τη Μετανάστευση του οποίου υπεύθυνη είναι η Καθηγ. Άννα Τριανταφυλλίδου.

Η θέση είναι πλήρους απασχόλησης, απαιτεί τακτική παρουσία στο γραφείο και είναι διαθέσιμη από 1ης Οκτωβρίου 2012, αρχικά για έξι μήνες, με δυνατότητα ανανέωσης για ένα ακόμη χρόνο.

Απαιτούμενα προσόντα:

•    Διδακτορικός τίτλος σε συναφές αντικείμενο (κοινωνιολογία, πολιτική, κοινωνική πολιτική ή ιστορία).

•    Εμπειρία συμμετοχής σε διεθνείς ομάδες εργασίας ή/και η εμπειρία εποπτείας νεώτερων ερευνητών θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα.

•    Έντονη εκδοτική δραστηριότητα.

•    Άριστη γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας. Η γνώση άλλων γλωσσών αποτελεί πλεονέκτημα.

•    Άριστος χειρισμός υπολογιστή και διαδικτύου, συμπεριλαμβανομένης και της χρήσης λογισμικού Excel

•    Προηγούμενη ερευνητική εμπειρία. Σημαντική είναι επίσης η εμπειρία στην αναζήτηση πόρων.

•    Η εμπειρία στη διαχείριση ερευνητικών προγραμμάτων θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Καθήκοντα:

•    Επίβλεψη των νεωτέρων ερευνητών και διεξαγωγή εμπειρικής έρευνας (όχι μόνο συλλογή των δευτερογενών δεδομένων ή βιβλιογραφικών πηγών, αλλά και διεξαγωγή συνεντεύξεων ή ομάδων εστιασμού).

•    Συγγραφή επιστημονικών δημοσιεύσεων / ερευνητικών αναφορών καθώς και κείμενα  πολιτικής/εργασίας.

•    Δικτύωση με τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και άλλους ενδιαφερόμενους φορείς (συμπεριλαμβανομένων των οργανώσεων των μεταναστών, της κοινωνίας των πολιτών) – παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας του ΕΛΙΑΜΕΠ για τη μετανάστευση, παρέμβαση σε δημόσιες συζητήσεις, προώθηση του έργου της ομάδας του ΕΛΙΑΜΕΠ για τη μετανάστευση μέσω του διαδικτύου.

•    Εργασίες διαχείρισης του ερευνητικού προγράμματος (τήρηση βιβλίων για τα ερευνητικά προγράμματα, οργάνωση συναντήσεων και συνεδρίων, ενημέρωση ιστοσελίδας ερευνητικών προγραμμάτων, κτλ).

Το πρόσωπο που θα επιλεγεί θα πρέπει να έχει έντονη εκδοτική δραστηριότητα, να είναι εξωστρεφές, με διαχειριστικές και ηγετικές ικανότητες, ικανό να συνεργάζεται με μία ομάδα και να αναδεικνύει τον καλύτερο εαυτό των νεωτέρων συνεργατών του.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 10 Ιουλίου 2012

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το βιογραφικό τους σημείωμα μαζί με μια επιστολή εκφράζοντας το ενδιαφέρον τους για τη συγκεκριμένη ερευνητική θέση καθώς και, δύο δημοσιεύσεων (ακαδημαϊκό δοκίμιο ή άρθρο) του/της ενδιαφερομένου/ης στην ελληνική ή αγγλική γλώσσα, στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] έως την 10η Ιουλίου 2012.